آیا محدودیت سفر به خارج از ایران کمتر می شود؟

داستان چیست؟

یک شرکت هواپیمایی ایرانی در اطلاعیه ای اعلام کرد که پروازهای محدودی را در مسیر تهران ـ استانبول از اول مهر برقرار خواهد کرد. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی نیز با تایید این مطلب، از مذاکره سفیر ایران در ترکیه با وزیر حمل و نقل این کشور برای ازسرگیری بزودی پروازهای عادی و تجاری با رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد.

مرز ایران و ترکیه از اسفندماه سال گذشته بسته شده است. با وجود توافق وزرای خارجه دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک از اواخر بهار اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است. پروازهای محدودی هم که تاکنون در مسیر تهران ـ استانبول از طریق ایران و یا کشور سوم مثل قطر برقرار شده است مجاز به جابه جایی مسافرانی بوده که جواز اقامت، ویزای کار یا تحصیل از کشور دیگری را داشتند. اما اطلاعیه شرکت هواپیمایی ایرانی که از برقراری پروازهای ترکیه از اول مهر خبر داد، پذیرش مسافران را صرفا به داشتن تست PCR کرونا با نتیجه منفی محدود کرده است. این تست باید حداکثر 72 ساعت قبل از پرواز در آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت که اسامی آن در اطلاعیه شرکت هواپیمایی ذکر شده است، انجام شده باشد.

از سوی دیگر یک شرکت هواپیمایی وابسته به کشور عمان نیز فروش بلیت پروازهای تهران ـ مسقط و تهران ـ استانبول را برای تاریخ 15 مهر آغاز کرده که با قیمتی به مراتب پایین تر از هواپیمایی قطر به فروش می رساند. شرکت هواپیمایی عمانی هنوز پروتکل سفر به این کشور را اعلام نکرد، اما گمان آژانس های مسافرتی طبق صحبت هایی که با نماینده این شرکت در ایران داشته اند، بر این است که این پروازها عادی تلقی می شوند و به مسافران دارای جواز اقامت، ویزای کار یا تحصیل محدود نمی شود.

هرچند تعلیق های مکرر پروازهای ترکیه در ماه های گذشته، نگرانی هایی را از بابت استمرار نداشتن این پروازها ایجاد کرده است، اما پیش بینی آژانس های مسافرتی بر این است که با برقراری پروازهای بیشتر در این مسیر که از مرزهای هوایی پرتردد ایران بشمار می آید، قیمت بلیت پروازهای بین المللی به ویژه در مسیر استانبول که تا مدتها در انحصار شرکت هواپیمایی قطر بود، کاهش پیدا کند و سفرهایی که این مدت معطل گرانی نرخ بلیت پرواز و محدودیت های مسافرتی کرونا شده بود، انجام شود.

با این وجود، سفر به خارج از ایران تحت تاثیر بسته بودن دیگر مرزها، توقف صدور ویزای توریستی از سوی برخی کشورها از جمله حوزه شنگن و افزایش نرخ ارزهای خارجی، هنوز روال طبیعی پیدا نکرده است. در حال حاضر به جز پروازهای تهران ترکیه و عمان که محدودیت های مسافرتی را برای شهروندان ایرانی کاهش داده اند، در مسیرهای پاریس (فرانسه)، لندن و منچستر (انگلیس)، آمستردام (هلند)، وین (اتریش)، دبی (امارات)، دوحه (قطر)، بانکوک (تایلند)، کوآلالامپور (مالزی)، گوانگجو (چین)، مسکو (روسیه)، دهلی (هند)، بیروت (لبنان) و بصره (عراق) از مبدأ تهران از مدت ها قبل پروازهایی برقرار شده که فقط به مسافرانی اجازه سوار شدن می دهند که جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل داشته باشند.

مرزهای ایران از هفت ماه پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا بسته شد. درحال حاضر مرزهایی که باز شده یا کاربری تجاری دارد و یا فقط مسافرانی امکان گذر از آن را دارند که جواز اقامت، ویزای کار یا تحصیل داشته باشند. ایران نیز در مرداد اعلام کرد که عملیات صدور ویزای توریستی را تا اطلاع بعدی متوقف کرده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود این هفته با وزیر بهداشت جلسه ای خواهد داشت تا درباره کاهش این محدودیت ها به تصمیمی برسند.

با این حال، اظهارات تازه رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا نشان می دهد هنوز جانب احتیاط برای از سرگیری سفر گردشگران و زائران خارجی به ایران گرفته می شود. حسن روحانی نسبت به سفر برخی خارجی ها به شهرهای قم و مشهد با عنوان زائر ابراز نگرانی کرد و گفت: «اجازه ندهیم کسی از مرزهای ما به هر دلیلی وارد شود. اگر هم یک خارجی می خواهد وارد کشور شود، پروتکل ویژه ای دارد و آن باید رعایت شود، وگرنه اینکه همینطوری در شهرهای زیارتی جمع شوند و ما مشکل پیدا کنیم، برای همه ما نگران کننده است.»

نظرات کاربران

نظر شما برای ما مهم است